דלג לתוכן הראשי

שיטת פאולה


http://la-briut.org.il/article/?id=17ad71a48d5a8e854d4c704d3acf8baa
סמדר נבו, מורה לשיטת פאולה טלפון: 9914532 -02 0544893772
שיטת פאולה מבוססת על קשרי גומלין הקיימים בין השרירים הטבעתיים בגופנו ועל שימוש ביכולות הריפוי העצמי הטמונות בגוף, באמצעות קשרים אלו
השרירים הטבעתיים נמצאים מסביב לעיניים, באף ובפה, באיזור הפנים, בשרירים השולטים בפתחים שבתחתית האגן, וצורות פחות ברורות של שרירים טבעתיים אף מתקיימות בשרירי כפות הרגליים וכפות הידיים. קשרי הגומלין בין שרירים אלו הם הסוד שבשיטה
שיטת פאולה מתבססת על שני סוגים של הפעלה עקיפה. האחת היא זו שמתקיימת בין שרירים טבעתיים שונים. כאשר שריר אחד נחלש, הטיפול יהיה דרך שרירים אחרים חזקים והפעלה נכונה של השרירים החזקים תגרום בעקיפין לפעולה מתחזקת והולכת של השרירים החלשים שבהפעלתם חלה הפרעה הפעלה עקיפה אחרת היא שיפור התפקוד של שרירים כמו קיבה ושלפוחית שאין לאיש השפעה ישירה עליהם
בשיטת פאולה שרירים חלקים שנחלשו ותפקודם השתבש יכולים להתחזק ולשוב לתפקודם התקין על ידי ההפעלה של השרירים הטבעתיים
לדוגמה, באמצעות הפעלה של השרירים שמסביב לעיניים ושרירי הפה או האף יכול לחול שיפור בתפקוד לא תקין של שרירי השליטה במערכת השתן. הפעלה של שרירים טבעתיים במקומות שונים בגוף מביאה לחיזוק ושיפור התפקוד של שרירים חלקים שאין ביכולת האדם להפעיל באופן רצוני
בעקבות הפעולות המכוונות מתעוררות בגוף פעולות לא מכוונות. כולנו שולטים בשרירים המפעילים את העיניים הפה והאף אך אין לנו יכולת לכוון את פעולתה של הקיבה או השלפוחית. בשיטת פאולה מזכירים לגוף את אשר שכח ולאחר תרגול במשך תקופה מסויימת, נוצרים בגוף הרגלים אחרים מאלו שהיו בו בזמן שנוצרה הסיבה לבעייה
עידוד הקשרים בין השרירים הטבעתיים נעשה במפגשים יחידניים על ידי תרגילים שהלומדים מתבקשים לנסות בעצמם בשיעורים ובין השיעורים. ניתן לחוש בתוצאות לאחר תקופה של שלושה חודשים
שיבושים בשליטה במערכת השתן ובמערכת העיכול, כאבים אורטופדיים וכאבי ראש לסוגיהם מטופלים על ידי תרגול עצמי בזכות אותם קשרים סודיים שהגוף מקיים בין השרירים הטבעתיים
לפרטים נוספים: סמדר נבו טלפון: 9914532 -02 נייד 0544893772
http://www.education.gov.il/michlala/paula.htm
פאולה גרבורג פיתחה שיטה ייחודית לטיפול בחוליים שונים: ארטריטיס, אסטמה,
כאבי גב, מיגרנה , דליפת שתן ועוד.
השיטה מבוססת על התעמלות ספינקטרית. את השיטה פיתחה פאולה כתוצאה
ממחלה בה לקתה בגיל ‏35, ובה נפגע כושר התנועה שלה.
על השיטה ניתן לקרוא בספר סוד השרירים הטבעתיים שיצא בהוצאת פלג ב- ‏1982.
את ההקדמה לספרה של פאולה כתבו פרופ. יוחנן גולדהמר וכך הוא כתב:
"התעמלות הספינקטרים" של פאולה מצליחה לא פעם במקום שטיפולים רפואיים
שונים נכשלו.. יש מקום ללימוד ולמחקר של השיטה . מן הראוי שהציבור יתוודע
אליה."
הספר מציע לקוראיו תרגילים לחוליים שונים שניתן לבצע אותם גם באופן עצמאי
בבית.
http://www.ima-adama.co.il/healling_methods/more/silvia_shamir1_paula.htm
שיטת פאולה - סוד השרירים הטבעתיים / סילביה שמיר
פאולה גרבורג היתה ילידת גרמניה (2004 – 1907) ועלתה לארץ עם הוריה לאחר מלחמת העולם. עוד מצעירותה התכוונה להגשים חלום להיות זמרת ורקדנית ואכן למדה בלט קלאסי ופיתוח קול. אלא שהחלום התנפץ עם התפתחותה של מחלה ניוונית שאיימה לשתק את גופה. פאולה לא קבלה את גזר הדין והחלה להתחקות אחר תנועות שלמדה בבלט וכך היא מצאה למשל, שכשהיא עושה תנועות עם כפות הרגליים כמו כשעמדה על קצות האצבעות, הגוף יוצר תמיכה פנימית המפחיתה מתחושת הכאב.
הרצון לעזור לעצמה, יצירתיות והתמדה הובילו לגלויים של הקשרים הקיימים בגוף הבריא אך "נשכחו" ממנו. קשרים בין השרירים הטבעתיים לבין עצמם ובין השרירים הטבעתיים לבין מערכות פנימיות ואשר הפכו להיות תרגילים בשיטה שבעזרתם חזרה פאולה לתפקוד מלא.
כדוגמא לפעילות בין השרירים הטבעתיים ומערכות פנימיות בגוף ניתן להביא את בכיו הראשון של יילוד שעל ידי פתיחה עמוקה של הפה, הוא גורם לנשימתו הראשונה.
http://www.gynecology.co.il/modules.php?name=News&file=article&sid=63
פאולה גרבורג, ממציאת "שיטת פאולה", 2004-1907
פאולה סקלרץ נולדה בהמבורג וגדלה בברלין, בבית בעל תודעה ציונית ופוליטית חזקה (אביה היינריך סייע ב-1917 להבריח את לנין ברכבת אטומה משווייץ לקופנהגן, בדרכו לרוסיה). בנעוריה למדה בלט, נגינה בפסנתר ופיתוח קול. אחרי עליית הנאצים לשלטון עלתה המשפחה לארץ ישראל. פאולה שהתה זמן מה בבית אלפא, אצל אחיה שעלה ב-1924, וב-1940 נישאה ליוסף גרבורג ונולדו להם אילנה ודוד.
בגיל 35 לקתה פאולה במחלה קשה והרופאים ניבאו כי תהיה מרותקת לכיסא גלגלים לצמיתות.
במצוקתה היא נזכרה בלימודי השירה שלה בברלין, עת עמידה על קצות האצבעות העניקה לה תמיכה פנימית איתנה יותר וסייעה לשיפור זמרתה. היא החלה לתהות על הקשר בין שרירי הגוף השונים, ובעיקר השרירים הטבעתיים (ספינקטרים), המצויים לא רק בפה ובפי הטבעת אלא גם סביב העיניים, בנחיריים, בדרכי השתן ובאיברים פנימיים. כדבריה, "התנועה המתמדת של שרירים אלה - תנועת כיווץ ושחרור - היא-היא גרעין החיים. כל השרירים הטבעתיים פועלים כמערכת סימולטנית, כך שאם אחד מהם עובד כראוי הוא יגייס את האחרים, ולהיפך: אם ספינקטר אחד מתעצל, כל המערכת סובלת".
http://www.altnet.co.il/Index.asp?ArticleID=1006&CategoryID=22
מאת: מירב ארז שטרנפלד
פאולה גרבורג ילידת גרמניה עלתה לישראל בפרוץ מלחמת העולם השניה. בנעוריה למדה בלט ושירה. בגיל 35 אובחנה כסובלת ממחלה ניוונית. קביעת הרופאים לתוצאות הצפויות של מחלה מסוג זה הייתה פסימית עד כדי כך שייעצו לה לדאוג מבעוד מועד לכיסא גלגלים...
פאולה ההחלטית כתמיד סמכה על עצמה והתחילה לנסות לשפר את היכולת התנועתית שלה על ידי תרגול. במשך הזמן קיבלו התנועות אופי מיוחד, בד בבד, אותן התנועות הביאו לשיפור הדרגתי במצבה. פאולה המשיכה לתרגל ומצבה הבריאותי השתפר ללא הכר. בתצפיותיה היא הבחינה שהתנועות הספונטניות אותן תרגלה אופיינו בחוקיות ובקשר בין תנועה אחת לשניה..
כל החוויות מחייה הפרטיים דרבנו את פאולה לפתח גישה טיפולית ייחודית. בהמשך הפכה דרך זו לשיטה הקרויה על שמה: "התעמלות השרירים הטבעתיים – שיטת פאולה". גישה טיפולית זו התפתחה ופרחה בישראל..
http://www.alternativit.co.il/Harpaz.htm
מאת: ראומה הרפז, מטפלת בשיטת פאולה, בארומתרפיה ועיסוי
שיטתה של פאולה מבוססת על הפעלה של השרירים הטבעתיים בגופנו, הספינקטרים. ההתמקדות של פאולה בשרירים הטבעתיים החלה אינטואיטיבית עקב מגבלותיה בשרירים האחרים, ומתוך תחושה של קשר שיש לשרירים הטבעתיים לשאר השרירים בגוף והקשר למערכות הפנימיות ולפעולות הבסיסיות ביותר שלנו ביומיום. כמו מערכת הנשימה, מערכת העיכול וההפרשה, מחזור הדם ומערכת התנועה. גם הקשר שלנו באמצעות החושים - ראיה, שמיעה, ריח, טעם ומישוש - מתחיל או מסתיים בשרירים הטבעתיים.
השרירים הטבעתיים נמצאים סביב פתחי הגוף: עיניים, נחיריים, אוזניים, פה, צינור השתן ופי-הטבעת. שרירים אלה, חלקם רצוניים וחלקם לא רצוניים, כוללים גם שרירים פנימיים. תנועה בסיסית של שריר טבעתי היא כיווץ ושחרור, כשמערכות פנימיות בגופנו עובדות על עקרון זה. כמו מערכת הנשימה - כיווץ ושחרור הסרעפת והריאות, מערכת העיכול - כיווץ ושחרור התנועה הפריסטלטית של המעיים, הלב ומחזור הדם -
כיווץ ושחרור שריר הלב והזרימה בכלי הדם. ובפעולה שרירית רגילה פנימית וחיצונית - שריר אחד מתכווץ על מנת למתוח שריר אחר, דבר המאפשר את תנועת השלד.
http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-2732920,00.html
בשיטת פאולה יש תרגיל שנקרא "או אי". מכווצים את הפה לתנועת או, ואחר כך מותחים אותו לתנועת אי, לפחות למשך דקה וחצי. התנועה מעוררת מנגנונים רדומים, כי הסגירה והפתיחה של הפה מפעילות מערכות שונות. אחר כך מומלץ לשכב בנינוחות, כשהידיים מונחות על העיניים, ולהקשיב לגוף. (יותם ורדי, שיטת פאולה)
http://www.hallonot.com/content.php?actions=show&id=587&b=1
התעמלות בשיטת פאולה מסייעת בתחומים הבאים:
חזוק ושליטה בסוגרים – טיפול בבריחת שתן וכד'.
צניחת רחם, צניחת שלפוחית, טחורים. - שיפור התפקוד המיני.
שיקום אחרי ארוע מוחי.
קשיי נשימה, עיכול, לחץ דם גבוה.
שיפור היציבה, בריאות הגב והמפרקים
העמלות לתקופת ההריון, לקראת לידה ואחריה.
גמילת ילדים מהרטבה.
שיטת פאולה הינה התעמלות "מסוג אחר". היא מבוססת על הפעלת השרירים הטבעתיים (הספינקטרים) שנמצאים בצמתים חשובים בגוף, חלקם פנימיים ובלתי רצוניים (במערכת הנשימה, בכלי הדם, במערכת העיכול וההפרשה, במערכת השתן ובאברי המין) וחלקם חיצוניים ורצוניים (מסביב לפה, מסביב לעיניים, בסוגרים ובאברי המין). פאולה גרבורג שפיתחה את השיטה, כתבה ספר בשם "סוד השרירים הטבעתיים".
http://66.249.93.104/search?q=cache:3xUgKl1gyJgJ:www.life-after-stroke.co.il/content.asp%3Fpage%3Dcaring+%D7%A9%D7%99%D7%98%D7%AA+%D7%A4%D7%90%D7%95%D7%9C%D7%94&hl=iw
מי שעובר אירוע מוחי עלול לסבול מספסטיות ומנטייה של חלקי גוף לעבור ל"תבנית" עם כל מאמץ. למשל: הזדקקות לצרכים, או התאפקות, מביאה כמעט מיידית לנעילה חזקה של אצבעות היד המשותקת.
שימוש נהדר בתכונה זו עשתה גברת שהמציאה את "שיטת פאולה", והיא מוסברת בהרחבה בספרה "סוד השרירים הטבעתיים" מאת פאולה גרבר ( הוצאת "פלג"). כאשר נפגע מתקשה בהפעלת השרירים להפרשת צרכים או להתאפקות, הוא יכול להיעזר בשרירים האחרים בגוף המקושרים למערכת זו בעקיפין ובאמצעותם להשיג את הנדרש. למזלי, מטפלת הוליסטית מצוינת וידידה, גב' שושי צינווירט מירושלים, הדריכה אותי בנושא עוד בתקופת היותי מאושפז וחסכה ממני סבל רב.
http://www.beofen-tv.co.il/cgi-bin/chiq.pl?%C3%B9%C3%A9%C3%A8%C3%BA_%C3%B4%C3%A0%C3%A5%C3%AC%C3%A4
ארני (01.09.2003 15:08):
השיטה עובדת על היכולת של הגוף לעבוד בתגובות שרשרת של קבוצות שרירים חלקים, וכך על ידי הנעה של שריר רצוני ניתן להגיע גם לשירירים לא רצוניים, למשל אלה שסביב כלי דם (מיגרנות) או שרירי יציבה שאינם ניתנים להפעלה בהתעמלות.
שוכבים על הרצפה ומניעים למשל את השרירים סביב העיניים ולאט לאט לאחר אימון מצטרפות קבוצות שרירים נוספות בכל הגוף. כשהגוף ממש לומד את זה מספיק לשכב ולהתחיל ממשהו וככה כל שריר חוזר למקומו וכל מיני בעיות שבכלל לא הייתה אליהן מודעות נפתרות. לדוגמא אותי שלחו כי סבלתי ממיגרנות, אבל זה גם פתר לי בעיות במערכת הנשימה, ביציבה, פתיחת סינוסים.
היום אני מתרגלת רק כשמרגישה צורך, לא קבוע, אבל אחרי חצי שעה או שעה זו ההרגשה הכי טובה בעולם כשכל דבר נמצא בדיוק במקומו. מאוד מאוד מומלץ.
השיטה עובדת טוב מאוד על בעיות הרטבה של ילדים, על נשים עם צניחת רחם (עדיף לתרגל לפני כדי שהרחם לא יצנח...) בעיות יציבה, נשימה הפוכה אצל נשים ובעצם כמעט הכל. מומלץ גם במהלך הריון ואחרי לידה לעזור לגוף לחזור לעצמו.
http://www.novonordisk.co.il/menopause/women/article/?id=e09abeb9f6a051d661d97b6f52599638
שיטת פאולה היא שיטת התעמלות שפותחה בישראל על ידי הגב' פאולה גרבורג. השיטה מבוססת על חיזוק השרירים הרצוניים, שלהם צורה טבעתית (Sphincters), באמצעות תרגילי התעמלות מיוחדים. התעמלות זו מפעילה גם שרירים נוספים: שרירים טבעתיים לא-רצוניים ושרירים רצוניים שאינם טבעתיים, ולמעשה כל הגוף מגיב לתרגול. לפי תיאוריית השיטה, הפעלת השרירים הטבעתיים שמסביב לפה, לעיניים ולשופכה, מובילה לחיזוק שרירים טבעתיים גם באזורים אחרים בגוף. בנוסף, ישנם שרירים בצורת דיאפרגמות (בכיפת החיך, בלסת התחתונה, בבסיס האגן ובין חלל החזה לבטן), הפועלים בו זמנית יחד עם שרירים טבעתיים. למשל, פתיחת וסגירת העיניים מלווה בהפעלת שרירי הסרעפת, אליהם מצטרפים גם הגבות, הנחיריים, עור הקרקפת ועור הגוף. פעילות משותפת של השרירים הטבעתיים סביב העיניים ושרירי הסרעפות מעידה על מצב בריאותי תקין. שיבוש בפעולה הסימולטנית מעיד על בעייה בריאותית.
http://www.gynecology.co.il/modules.php?name=News&file=print&sid=63
רופאים רבים נחשפו לשיטה והחלו להפנות אליה מטופלים. ד"ר חמדה תפארת, גינקולוגית וסקסולוגית שעבדה בבית החולים קפלן, אומרת כי הפנתה אליה נשים רבות וכי השיטה אף שולבה בקורסי הכנה ללידה. חלק מקופות החולים מכירות בשיטה במסגרת סל הרפואה המשלימה. אולם פאולה שאפה ליותר מכך. בפני המשוררת נעמי שמר, שנהגה לומר כי בביתה נהוג "לעשות פאולה", התוודתה כי "משאלתי היא כי מישהו מהרופאים הללו (שהפנו אליה מטופלים, א"ד) יתפנה גם לבדוק את השיטה עצמה ולהסביר אותה מן הבחינה המדעית, כי באינטואיציה לא די".

את ספרה "סוד השרירים הטבעתיים" הקדישה לאורתופד ד"ר פריץ פולברמאכר, הרופא הראשון שהפנה אליה מטופלים. בהקדמה כותב פרופ' יוחנן גולדהמר, לשעבר ראש המחלקה הנוירולוגית בבית החולים שיבא, כי נוכח בעצמו ביעילות השיטה, וכי "מן הראוי שגם רופאים ייתנו דעתם עליה".
לעיתונאית יהודית קנולר אמרה פאולה כי "כשאמות השיטה תמות אתי", אך דומה שלא כך הדבר: מורות ומורים ממשיכים לטפל על פיה, וחיה גרבורג, כלתה של פאולה, מנסה עתה להפיץ אותה גם בארצות הברית.
http://www.leida.co.il/reply.asp?rep=262288
השיטה מורכבת מתרגילים פשוטים המיועדים לעורר את השרירים הטבעתיים לפעולה מתואמת. התרגילים מבוצעים בשכיבה על מיטה, והמטופל מבצע את התרגילים בעצמו, בהתאם להנחיית המדריך.
הנסיון מראה שהשיטה מסייעת לפתרון מגוון רחב של בעיות, כגון בעיות יציבה, כאבי גב, דליפות שתן וצניחת רחם, מצבי אין-אונות ואבדן חשק מיני ועוד.
פאולה ז"ל פרסמה ספר הנקרא 'סוד השרירים הטבעתיים' המתאר את השיטה; קיים גם ספרון של איה גולדהמר (מתלמידותיה של פאולה) שיצא בהוצאת 'פרולוג'.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

The Self Training of Paula Method-The ring muscles exercises

In order to practice the "Paula Method" exercises one should start and end every session from putting his hands on his eyes. It's better to cover the eyes while the fingers stay on the forehead and the palms let the eyes a space. So the eyelids can move if they feel like it. The palms shouldn't push the eyebrows, just be resting on them. In this position it's easier to pay attention to the back, to compare between the sides of the back and the way they lay on the mattress, when you notice any kind of inconvenience try to replace the parts of your body that feels so. It's also suggested to put you hands on your eyes in between the exercises. While doing so the body might continue part of the former movement. This is a good sign and it’s better to let the hands stay on the eyes as long as this continuity last. In case nothing new happen after putting the hands on, feel free to take them of and go on to the coming exercise.

The first exercise I recommend to try i…

שיטת פאולה, למי מיועדת ומתי ואיך מסייעת בגמילה של ילדים מחיתולים

מהי שיטת פאולה?
שיטת השרירים הטבעתיים- שיטת פאולה היא שיטת התעמלות שפותחה בישראל על ידי פאולה גרבורג. השיטה מבוססת על חיזוק השרירים הטבעתיים (Sphincters) הרצוניים, בגוף על ידי תרגילי התעמלות, כאשר תוך כדי פעילות, מעורבים גם שרירים אחרים ובעצם הגוף כולו מגיב לתרגול. על פי תיאורית השיטה, שימוש בשרירים טבעתיים (מסביב לפה, לעיניים, לשופכה) באזור מסוים, גורם לחיזוק שרירים טבעתיים גם באזורים אחרים. העקרון העומד בבסיס שיטת פאולה, שכל הסוגרים בגוף עובדים בו זמנית, ומשפיעים זה על זה יכול לסייע לילדים ולאנשים שהפעלת הסוגרים באזור האגן אינה מלאה או שאינה עונה על מכלול המצבים בהם נדרשת שליטה בסוגרים. בדרך כלל היכולת להפעיל שרירים טבעתיים במקומות אחרים כמו בעיניים ובפה אשר קל יותר להפעילם משמשת כנקודת מוצא לחיזוק הסוגרים. שרירים אלה מגרים את שרירי רצפת האגן בדרך עקיפה וגורמים להם להתחיל לעבוד.
למי היא מיועדת?
השיטה מיועדת לכל אדם וילד משום שהשפעתה על התפקוד הכללי של הגוף נוגע במערכות פנימיות ומאפשר הכנה ומניעה של שיבושים האופייניים למצבי מעבר. גם הכנה ללידה, תרגול בזמן הריון, הכנת ילדים לגמילה או…

חיזוק שרירי הסוגרים ושרירי רצפת האגן בשיטת פאולה

הקושי להפריד בין הסוגרים הוא אחת הסיבות לתהליכי החלשות רצפת האגן, מי שמנסה לחזק על ידי כיווצים ממושכים וחזקים נוטה להפעיל את הסוגר האחורי חזק יותר מאשר את הקדמי. בהדרגה הולך ונחלש הסוגר הקדמי עקב הפעלתו בעזרת האחורי.
כמה תרגילים המסייעים להפרדה התפתחו בשיטת פאולה על בסיס הקשרים האוטונומיים בין השרירים הטבעתיים, אחד מהם הוא לחיצת האגודלים אל הבהונות, קשרים טבעתים הקיימים באצבעות מקלים על כיווץ הסוגר הקדמי אצל נשים שתחושותיהן בפתחי רצפת האגן השתבשו.

מי שלא התנסתה בתרגול שיטת פאולה נוטה לתהות לגבי הקשר התחושתי שיכול להיוצר בין תנועת אצבעות לבין תנועת הסוגרים והרגשתם.
למרבה המזל הקשר המתואר מתעורר אצל נשים רבות בפגישת הטיפול הראשונה בשיטת פאולה.
לא כולן חשות כיווץ כשהן מצמידות את האצבעות בפגישת הטיפול הראשונה. לעתים הניסיון ראשון לחוש את הסוגרים בנפרד ללא עזרה תנועתית על ידי לחיצת האגודלים ותנועת כיווץ יזומה קלה מספיק. כך מתעוררת הבנה להבדל שבין הקושי להפריד כשלעצמו לבין הקלות שנוצרת בהפרדה תוך כדי לחיצת האגודלים לאצבעות.